Mastif Tybetański, Dog Tybetański, Tibetan Mastiff, Dogue Du Tibet, DO-KHYI, DO KHYI, Tibetaanse Mastiff

O rasie

Człowiek i pies...

Pies to najlepszy, pozbawiony egoizmu przyjaciel człowieka. Jego żywot jest w całości poświęcony nam ludziom. Swoją wierność i przywiązanie daje nam aż do śmierci. Kiedy wszyscy przyjaciele odchodzą - on pozostaje i towarzyszy nam w chwilach dobrych i złych. I ile jest wart ktoś, kto wyrzuca z domu niepotrzebnego nagle przyjaciela? Psu trzeba poświęcić nie tylko własny czas, lecz również obdarzyć go miłością na jaką zasługuje, będąc tak wiernym i oddanym przyjacielem. Kto więc chce mieć psa musi chcieć i móc pogodzić się z faktem, że oznacza on zarówno przyjemność, jak i odpowiedzialność - pełną odpowiedzialność za los żywego stworzenia.

W żadnym wypadku nie należy kupować psa pod wpływem nagłego kaprysu, obejrzanego filmu lub tego że spodobał nam się piesek sąsiada. Zakup psa to decyzja wpływająca na kolejnych kilkanaście lat naszego życia i z tego względu powinna być podjęta z należytą rozwagą i dokładnie przemyślana. Od tego, czy wybierzemy psa właściwej rasy, odpowiadającego naszym możliwościom i wymaganiom, bardzo wiele zależy. Większość problemów pojawiających się we wspólnym współżyciu człowieka i psa bierze się z tego, że obie strony po prostu do siebie nie pasują. Nie należy wybierać psa tylko i wyłącznie ze względu na jego wygląd, z pominięciem pierwotnego sposobu użytkowania rasy, by potem przez resztę psiego życia próbować tłumić lub zmienić naturalne instynkty naszego czworonoga.

Dlaczego Mastif Tybetański?

To proste, zawsze marzyłam o dużym, pięknym psie, spokojnym i mądrym, takim który pójdzie za mną na koniec świata, a broniąc mnie i mojej rodziny nie ulęknie się niczego. Pięć miesięcy oczekiwania na szczeniaczka, wypełnione zbieraniem wszelkich dostępnych informacji o tej tajemniczej rasie, zaowocowało spędzeniem prawie całego dnia w samochodzie... wtedy to zmęczeni lecz niezmiernie szczęśliwi przywieźliśmy do domu przecudnej urody kulkę błękitnego futerka. Niezbyt liczne informacje na temat tej wciąż jeszcze rzadkiej rasy (choć jednej z najstarszych na świecie) charakteryzowały tybetana jako psa dumnego i niezależnego, świetnego i nieprzekupnego stróża.

Właśnie taki jest Mastif Tybetański, niezbyt wylewny w okazywaniu uczuć, co jednak nie oznacza, że nie kocha on swojej rodziny... po prostu okazuje tę miłość wytrwale pełniąc wartę w dzień i w nocy, w mrozie, upale, śnieżycy, ulewie... Nie jest jednak psem zaciekle ujadającym przy bramie... owszem szczeka i to bardzo donośnie, ale tylko gdy jest taka potrzeba. Zwykle tej potrzeby nie ma, bo sama jego obecność odstrasza ewentualnych nieproszonych gości i tybetan może sobie spokojnie spać, co jakiś czas sprawdzając jedynie, czy nic się nie zmieniło (wtedy jak wierzono dawniej w Tybecie przed niebezpieczeństwem strzeże nas dodatkowa para oczu czyli charakterystyczne znaczenia nad jego oczami). Ceni sobie możliwość mieszkania na dworze, oczywiście ze stałym wstępem "na pokoje" (sprawdza czy wszystko w porządku.... i już go nie ma). Ogromny spokój wewnętrzny tybetana wypływa z jego poczucia siły i pewności siebie.

W oczach tego psa odbija się mądrość minionych wieków, a jego pełna zadumy postawa i dostojny wyraz pyska sugeruje jakoby mógł być kolejnym wcieleniem jakiegoś starożytnego mędrca. Jako przedstawiciel bardzo starej pierwotnej rasy (bez domieszek innych ras), kształtującej się w naturalny sposób w trudnych warunkach Tybetu i sąsiednich krajów, gdzie przeżywały tylko najzdrowsze i najsilniejsze osobniki, jest psem z reguły cieszącym się świetnym zdrowiem, jak również mało wymagającym w kwestii żywienia (choć nie ma chorób uznawanych za charakterystyczne dla rasy nie należy zakładać, że Mastify Tybetańskie do tego stopnia różnią się od innych żywych organizmów, iż wogóle nie chorują!).

Je naprawdę bardzo mało jak na psa tych gabarytów i nie jest wybredny, jednak jak w wypadku każdego psa rasy dużej lub olbrzymiej należy zwrócić szczególną uwagę na jakość i zbilansowanie pożywienia w okresie najintensywniejszego wzrostu (czyli przynajmniej do 1-go roku życia). Jego praktycznie "samoczyszcząca" sierść jest bezzapachowa i hipoalergiczna. Mastif Tybetański linieje raz w roku (późną wiosną) a przez pozostałą część roku wcale nie gubi włosa co znacząco wpływa na wygląd... ale nie na jego wygląd tylko na wygląd naszych ubrań i dywanów. Porusza się wręcz bezszelestnie, co ułatwia mu tak zwana "kocia łapa" . Dzięki takiej budowie nie ma konieczności obcinania mu pazurów ponieważ te w naturalny sposób same się ścierają.

Biada intruzowi, który wejdzie na teren pilnowany przez tybetana, nim się obejrzy pies pojawi się przy nim gotów zaatakować w obronie swojej rodziny i terenu. Pilnując raczej skryje się w cieniu by z ukrycia obserwować "strategiczne" miejsca (furtka, brama, drzwi do domu) i tylko gdy w jego mniemaniu istnieje realne zagrożenie, donośnym jak syrena okrętowa głosem obwieści niebezpieczeństwo. Jest psem bardzo inteligentnym i choć jego upór i samodzielność nieco utrudniają szkolenie, to przy konsekwentnym i sprawiedliwym traktowaniu (plus odrobina dobrych chęci) staje się wspaniałym przyjacielem i towarzyszem życia, kumplem na długie spacery i żywym futrzanym dywanikiem leżącym obok kanapy w długie zimowe wieczory.

Tybetan z pewnością nie jest dla Ciebie jeśli:

- chcesz mieć psa poddańczo posłusznego, wykonującego wielokrotnie powtarzane komendy
Mastif Tybetański, jak to mastif ma "długi przewód myślowy" - od momentu wydania polecenia do wykonania mija chwila, czasem nie jedna ... To czas gdy pies myśli "zrobić - nie zrobić" i rozważa ewentualne alternatywy jakie nastąpią gdy się nie podporządkuje. Dlatego w wychowaniu takiego gagatka bardzo ważna jest konsekwencja i jasno określone zasady panujące w domu do którego szczenię trafia.

- marzysz o psie który nie będzie Cię odstępował na krok a jago największym szczęściem będzie oglądanie swojego odbicia w Twoich oczach
Tybetan najszczęśliwszy jest gdy ma czego/kogo pilnować. Nie jest psem człapiącym za właścicielem z miejsca na miejsce - wybierze dogodny, strategiczny punkt i będzie obserwował wszystko robiąc znudzoną minę. Nigdy namolnie nie domaga się pieszczot - jak już to przejdzie tuż obok jakby nigdy nic licząc na przelotne głaśnięcie.

- oczekujesz że trafi do ciebie grzeczny aniołek, który wychowa się sam
Wtedy lepiej nie kupuj żadnego psa a już na pewno nie Tybetana! Nie ma psów, które rodzą się jako wzory cnót wszelakich. Faktem jest, że są rasy które dużo łatwiej wychować i wyszkolić niż MT jednak nie zapominaj - to jaki będzie Twój pies zależy głównie od Ciebie! Jeśli wychowasz go spokojnie i mądrze to taki będzie. Pamiętaj że dobrze wychowany pupil świadczy o właścicielu i jest powodem do dumy - słusznym powodem.

- jesteś pedantem
Najlepiej kup rybkę a nie wielkiego kudłatego psa. Choć gubi futro raz w roku (co może byś jakoś zniósł) to na stosownej wielkości łapeczkach i całej reszcie wnosi do domu piasek gdy sucho, lub błoto gdy pada. Choć mało się ślini to jednak gdy odchodzi po piciu od miski możesz być pewien że "conieco" wody nie trafi tam gdzie powinno a wycieknie z fafli na podłogę … i lepiej nie licz na to że pies wykaże się domyślnością i zamiast zjeść smakołyk na świeżo wypranym dywanie zrobi to na jakiejś łatwo zmywalnej powierzchni.

- mieszkasz w bloku
Pies dostosuje się do każdych warunków w jakich przyszło mu żyć, ale nie bądź samolubny i z ogromu istniejących ras wybierz taką, która "z założenia" możliwie najlepiej pasuje do warunków jakie możesz zaoferować. Oczywiście w każdej rasie zdarzają się wyjątki znacząco odbiegające od typowych zachowań rasy, ale jeśli nie trafisz na taki "wyjątek" to co wtedy?

- chcesz by Twoje życie nie uległo zmianie
Nie ma takiej możliwości ! Ten pies zmienia zarówno styl życia jak i sposób postrzegania psa jako takiego. To przyjaciel trochę trudny i wymagający, ale odpłaci stukrotnie za miłość i przyjaźń.

Wzorzec

Wzorzec FCI nr 230 - MASTIF TYBETAŃSKI
Kraj pochodzenia : Tybet
Patronat : FCI
Data publikacji : 24.03.2004
Klasyfikacja FCI : Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne
Sekcja 2. 2 MOLOSY, TYP GÓRSKI
Bez prób pracy

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:
Mastyf tybetański (Do Khyi) to prastara rasa psów, pilnujących stad w Himalajach i stróżujących w tybetańskich klasztorach. Od starożytności narosło o niej wiele mitów. Od Arystotelesa (384-322 p.n.e.) po słynne dzieło Marco Polo, który udał się do Azji w roku 1271 wzmianki o tej rasie podkreślają jej siłę, tak fizyczną jak i charakteru, oraz imponujący wygląd. Nawet szczekanie tybetańskich mastyfów opisywano jako jedyne w swoim rodzaju i swoiste dla tej rasy. Dawni europejscy kynolodzy, jak Martin, Youatt, Megnin, Beckmann, Siber, Strobel i Bylandt starali się zebrać jak najwięcej wiadomości o tych psach i zafascynowani były jej pochodzeniem i znaczeniem w kulturze Tybetu; niektórzy z nich uważali wręcz, że są one przodkami wszystkich molosów i psów górskich. Jednym z pierwszych mastyfów tybetańskich, jakie poznał świat zachodni, był pies, przysłany w darze dla Królowej Wiktorii przez Wicekróla Indii, Lorda Hardinge, w 1847 roku. W latach osiemdziesiątych XIX wieku Edward VIII, wówczas Książę Walii, przywiózł do Anglii kolejne dwa psy. Pierwszy miot mastyfów tybetańskich urodził się w 1898 roku w ZOO w Berlinie.

WRAŻENIE OGÓLNE:
Pies masywny, ciężki, proporcjonalnie zbudowany, o mocnym kośćcu. Imponujący, o solidnym, poważnym wyrazie. Łączy majestatyczną siłę, krzepę i wytrzymałość, przystosowany jest do pracy w różnych warunkach klimatycznych. Długo dojrzewa; suki osiągają ją w pełni w wieku 2- lat, a psy nie wcześniej, jak w 4 roku życia.

WAŻNE PROPORCJE:
Długość czaszki od stopu do guza potylicznego równa długości kufy, ale kufa może być też trochę krótsza.
Długość tułowia nieco większa od wysokości w kłębie.

ZACHOWANIE I TEMPERAMENT:
Pies niezależny, z natury obrońca, wzbudzający respekt. Niezawodny stróż terenu i obrońca rodziny

GŁOWA:
Mocna, ciężka, szeroka. U dorosłych osobników od oka do kąta pyska może rozciągać się fałda skóry.

MÓZGOCZASZKA:
czaszka : Duża, bardzo lekko zaokrąglona, z wyraźnym guzem potylicznym.
Stop : Wyraźny.

TRZEWIOCZASZKA:
nos : Duzy, jak najciemniejszy przy danym umaszczeniu, o dobrze rozwartych nozdrzach
kufa : Dobrej szerokości, dobrze wypełniona i głęboka, tępo zakończona.
wargi : Dobrze wykształcone, zakrywające żuchwę.
uzębienie : Szczęki mocne, kompletny zgryz nożycowy: siekacze szczęki ściśle zachodzą przed siekacze żuchwy. Dopuszczalny zgryz cęgowy. Zęby równomiernie rozmieszczone
Oczy : Średniej wielkości, w różnych odcieniach brązu odpowiednio do umaszczenia, im ciemniejsze, tym lepiej. Szeroko rozstawione, owalne, lekko skośne. Powieki dobrze przylegające. Wyraz pełen godności.
Uszy : Średniej wielkości, trójkątne, wiszące, osadzone pomiędzy krawędzią czaszki a okiem, skierowane do przodu, szczególnie, gdy pies jest pobudzony, i przylegające do policzków. Pokryte miękkim, krótkim włosem.

SZYJA:
Mocna, dobrze umięśniona, łukowato wysklepiona. Podgardle niewielkie. Gęsta, okazała kryza, zwłaszcza u samców.

TUŁÓW:
mocny
grzbiet : Prosty, umięśniony
zad : Szeroki, raczej poziomy
klatka piersiowa : Raczej głęboka, średniej szerokości, o dobrze wysklepionych żebrach, kształtu sercowatego. Spodnia krawędź mostka sięga poniżej łokcia.

OGON:
Średniej długości, osadzony wysoko w jednej linii z grzbietem, w ruchu i przy pobudzeniu noszony wysoko, luźno zawinięty nad grzbietem , dobrze owłosiony.

KOŃCZYNY:
Kończyny przednie : Proste, dobrze kątowanie i porośnięte obfitą sierścią.
Łopatki : Skośna, dobrze umięśniona
Łokcie : Nie wykręcone na zewnątrz ani do wewnątrz
Przedramię : Nie wykręcone na zewnątrz ani do wewnątrz
Śródręcze : Mocne, lekko nachylone

KOŃCZYNY TYLNE:
Mocne, dobrze umięśnione i kątowanie. Oglądane z tyłu - równoległe.
Uda : dość długie, mocne, dobrze umięśnione, ale nie przeładowane mięśniami.
Kolana : dobrze katowane
Staw skokowy : mocny, niski
Wilcze pazury mogą być pozostawione
Łapy : Dość duże, mocne, okrągłe i zwarte, palce dobrze wysklepione, obfity włos między palcami.

CHODY/RUCH:
Ruch zdecydowany, a przy tym lekki i elastyczny, z dobrym wykrokiem i silnym napędem kończyn tylnych. Przy większej prędkości z tendencją do zbieżności. Stęp pełen godności. Mastyf tybetański sprawnie i wydajnie porusza się w każdym terenie.

SZATA:
Sierść : Twarda, gęsta, struktura ważniejsza od obfitości. Włos okrywowy nie przesadnie długi ani gruby, ale szorstki, prosty i nastroszony, w żadnym razie nie jedwabisty, falisty czy kędzierzawy. Podszerstek gęsty i wełnisty, w miesiącach letnich skromniejszy. U samców sierść wyraźnie bardziej imponująca, niż u suk. Obfita sierść na szyi i łopatkach tworzy kryzę. Ogon obficie owłosiony, na udach wyraźne portki.
Maść : Intensywnie czarna, z podpalaniem lub bez; błękitna z podpalaniem lub bez, złota, śniada. Barwy możliwie czyste; podpalanie od intensywnie kasztanowego po jaśniejsze. Dopuszczalna biała gwiazdka na piersi, a tolerowane małe białe znaczenia na łapach. Podpalanie występuje nad oczami, na dolnych partiach kończyn i spodzie ogona, na kufie. Tolerowane okulary wokół oczu.

WIELKOŚC:
Wysokość w kłębie:
psy : nie mniej jak 66 cm
suki: nie mniej jak 61 cm

WADY:
Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność psa.

POWAŻNE WADY:
- zła kondycja fizyczna i brak sprawności
- głowa lekka lub bardzo pomarszczona
- Obwisłe wargi
- Obfite podgardle
- Uszy duże i/lub nisko osadzone
- Oczy jasne, przeszywające spojrzenie
- Słaba pigmentacja, zwłaszcza na nosie
- Beczkowate żebra
- Ogon mocno skręcony nad grzbietem
- Zbyt głębokie lub strome kątowanie tyłu
- Ruch ciężki, związany
- Wzrost poniżej minimum (tolerancja 2 cm)
Każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany.

WADY DYSKAWALIFIKUJĄCE :
- Agresja lub wyraźna lękliwość
- Przodozgryz lub tyłozgryz,
- Każda maść oprócz wymienionych we wzorcu, np. biała, kremowa, czekoladowa, szara, lila, pręgowana, łaciata.

Każdy pies wyraźnie odbiegający zachowaniem lub wyglądem od wzorca powinien być zdyskwalifikowany.

UWAGA: Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.

Hodowla MADE IN TIBET
Blanka Stodulska
Wąchock, woj.świętokrzyskie
tel. +48. 668 334 552
e-mail: blank7@tlen.pl